Skip to content
Program: L-V 08:00 - 20:30 | S: 08:00 - 14:00
Email: office@didactika.ro
DidactikaDidactika
  • Categorii
    • Gimnaziu
    • Liceu
    • Simulări examene naționale
  • Meditații
    • Meditații în clasă
    • Meditații online
  • Despre noi
  • Prețuri
  • Blog
  • Contact
0747 500 008
DidactikaDidactika
  • Meditații
    • Meditații în clasă
    • Meditații online
  • Despre noi
  • Prețuri
  • Blog
  • Contact

„Suplimentul de diplomă” de Bacalaureat, dat exemplu elevilor de ministrul Educației pentru viitoarea formă de certificare a competențelor la specializarea aleasă, care ar putea fi inclusă în proiectul Legii Educației / Deca: Cei care au informatică în profil ar trebui să aibă o probă de informatică și nivelul de competențe la care se ajunge ar trebui certificat

Home » Blog » „Suplimentul de diplomă” de Bacalaureat, dat exemplu elevilor de ministrul Educației pentru viitoarea formă de certificare a competențelor la specializarea aleasă, care ar putea fi inclusă în proiectul Legii Educației / Deca: Cei care au informatică în profil ar trebui să aibă o probă de informatică și nivelul de competențe la care se ajunge ar trebui certificat
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Bacalaureat

„Suplimentul de diplomă” de Bacalaureat, dat exemplu elevilor de ministrul Educației pentru viitoarea formă de certificare a competențelor la specializarea aleasă, care ar putea fi inclusă în proiectul Legii Educației / Deca: Cei care au informatică în profil ar trebui să aibă o probă de informatică și nivelul de competențe la care se ajunge ar trebui certificat

  • 2 noiembrie 2022
  • Com 0

Ligia Deca a vorbit în cadrul conferinței de deschidere a proiectului „Fii Avocat în Școala Ta!” că proiectul Legii învățământului preuniversitar ar putea include un supliment la diploma de Bacalaureat: „Mi se pare absolut normal ca după bacalaureat să avem un supliment la diplomă care să certifice nivelul înalt de competență”. Declarațiile au fost făcute la Colegiul Național „Mihai Viteazul” din Capitală. Întrebările despre proba de Informatică au venit din partea elevilor de clasa IX-a, specializarea Matematică-Informatică.

  • Săptămâna trecută, ministrul Educației a declarat că amână termenul pentru proiectele de legi ale Educației: „Am discutat astăzi cu prim-ministrul și am convenit un termen mai flexibil de încă aproximativ două săptămâni.” – detalii aici
  • Dacă vor fi adoptate cele două Legi ale învățământului până la sfârșitul anului 2022, atunci elevii care întră în clasa a IX-a în anul școlar 2023-2024 vor da diferit examenul de Bacalaureat, după cum au declarat oficialii din Ministerul Educației.

Potrivit dosarului de presă cu rezultatele de la Bacalaureat 2022, 914 elevi au luat nota 10 la Informatică. În 2021 au fost 918 note de 10 la Informatică. Acum informatica este una dintre cele 11 discipline pentru proba la alegere.

„Da, cei care au informatică în profil ar trebui să aibă o probă de informatică și nivelul de competențe la care se ajunge, că este informatică, că vorbim de limbi străine, că vorbim de științe, ar trebui certificat. Mai simplu fiind spus, fiecare competență în plus trebuie certificată și făcută publică, transparentizată prin suplimentul la diplomă. Asta îmi doresc și sper să facem operaționalizarea în textul legislativ, în așa fel încât să reușim să ajungem la acest deziderat în momentul în care vom dat bacalaureatul pe nouă formulă”, a precizat ministrul Educației.

Aceasta a mai vorbit și despre proba de competențe digitale: „Cred că avem nevoie de niște competențe digitale, există un profil al competențelor digitale pe care îl avem deja la nivelul Uniunii Europene, îl operaționalizăm și cred că, pentru toată lumea, profilul de competențe digitale este absolut necesar, indiferent de profilul ales în liceu”.

Redăm dialogul dintre elevi și Ligia Deca:

Întrebare: Întrebarea mea este despre informatică, materia noastră principală. Am văzut că noua lege exclude informatica ca materie de la examenul de bacalaureat. Mă întrebam dacă noi care am ales acest profil, special pentru această materie, vom reuși să o urmăm.

Ligia Deca: Mulțumesc mult pentru întrebare! O să mai dezvălui ceva. Și eu sunt absolventă a unui liceu, profilul meu a fost intensiv informatică, așa că pot să empatizez. Ceea ce ne dorim noi cu bacalaureatul – și poate operaționalizarea în proiectul de lege pus în dezbatere publică n-a fost suficient de clar – este ca pe lângă testarea competențelor din profilul absolventului, pe care ar fi trebuit să-l avem indiferent de tipul de liceu urmat, ar trebui să putem testa și certifica competențele pe care dumneavoastră le-ați obținut ca urmare a specializării sau a orientării pe care v-ați asumat-o, în cazul dumneavoastră – informatica. Mi se pare absolut normal ca și după bacalaureat să avem un supliment la diplomă care să certifice nivelul înalt de competență și este păcat ca universitatea sau angajatorul, care va dori după aceea în baza diplomei să vadă unde v-ați potrivi mai bine, să nu poată face lucrul acesta. Da, cei care au informatică în profil ar trebui să aibă o probă de informatică și nivelul de competențe la care se ajunge, că este informatică, că vorbim de limbi străine, că vorbim de științe, ar trebui certificat. Mai simplu fiind spus, fiecare competență în plus trebuie certificată și făcută publică, transparentizată prin suplimentul la diplomă. Asta îmi doresc și sper să facem operaționalizarea în textul legislativ, în așa fel încât să reușim să ajungem la acest deziderat în momentul în care vom dat bacalaureatul pe nouă formulă.

Întrebare: Știm că din România provin niște specialiști foarte buni în IT. Eu, având specializarea matematică-informatică, aș dori să știu de ce prevederile noii legi pun mai mult accent pe materia TIC în loc de materia Informatică, care este opțională pentru materia de BAC și pentru admiterea la facultate. Mi se pare că elevii din România pasionați de informatică ar trebui să poată să aprofundeze această materie, în afară de TIC.

Ligia Deca: E normal să fim pasionați de ceea ce ne-am ales ca profil. Sigur trebuie să reclădim planul-cadru, curricula și să le actualizăm. Cred că avem nevoie de niște competențe digitale, există un profil al competențelor digitale pe care îl avem deja la nivelul Uniunii Europene, îl operaționalizăm și cred că, pentru toată lumea, profilul de competențe digitale este absolut necesar, indiferent de profilul ales în liceu. Pentru cei care fac performanță, sigur că ceea ce dumneavoastră justificați ca informatică este mai aproape de interesul dumneavoastră, am spus că deja ne dorim să avem acest focus. Asta nu înseamnă că nu trebuie să testăm acest minim de competențe digitale pentru toată lumea. Sigur că dumneavoastră care dați o probă de informatică, care are un nivel mult superior, nu o să aveți o problemă la proba de competențe digitale, dar noi trebuie să constatăm această competență digitală pentru toți viitorii cetățeni activi. Indiferent ce ar face, toți trebuie să putem utiliza online banking, toată lumea trebuie să poată să intre pe o platformă a administrației publice să-și plătească impozitele, toți trebuie să putem un e-mail și să știm cum îl utilizăm. Este o diferență sigur de ceea ce faceți dumneavoastră, dar proba minimală trebuie testată. Sigur, pentru profilul pe care dumneavoastră vi l-ați ales, trebuie să aveți o reflectare în probele de bacalaureat. Nu e vorba de un accent, poate că pare un accent, dar la nivel național să creștem nivelul de competențe digitale.

Video la minutul 54:11

Informații de context

Potrivit propunerilor din noua Lege a Educației, elevii care încep clasa a IX-a în anul școlar 2023-2024 vor susține examenul de Bacalaureat diferit, dacă se aprobă legile în această variantă. Astfel, elevii de clasa a XII-a vor susține o singură probă ce conține verificarea competențelor pe mai multe materii, vor fi două probe de limbi străine, proba de competențe digitale, iar cea specifică profilului va fi facultativă.

Vezi mai jos structura bacalaureatului, potrivit proiectului legii Educației:

Potrivit propunerilor din noua Lege a Educației, proba facultativă se va susține astfel:

  • a) pentru profilul real, specializarea matematică-informatică, din filiera teoretică, o probă scrisă din matematică și informatică cu accent pe competențele dezvoltate în cadrul acestei specializări;
  • b) pentru profilul real, specializarea științele-naturii, din filiera teoretică, o probă scrisă din fizică, chimie și biologie cu accent pe competențele dezvoltate în cadrul acestei specializări;
  • c) pentru profilul umanist, specializarea științe sociale, din filiera teoretică, o probă scrisă din istorie și științe socio-umane, cu accent pe competențele dezvoltate în cadrul acestei specializări;
  • d) pentru profilul umanist, specializarea filologie, din filiera teoretică o probă scrisă din limba și literatura română și limba și literatura unei limbi de circulație internațională studiate, cu accent pe competențele dezvoltate în cadrul acestei specializări;
  • e) pentru filiera profesională, o probă scrisă specifică domeniului de pregătire;
  • f) pentru filiera vocațională, o probă specifică profilului sau specializării.

Societatea de Științe Matematice din România a solicitat Ministerului Educației ca Matematica să fie probă obligatorie pentru elevii de la profilul real, la Bacalaureatul propus în proiectul legii Educației. – Mai multe detalii aici

Amintim că fostul ministru al Educației a anunțat în luna august că Limba română va avea examen separat la Bacalaureatul din anul 2027 și va atinge și partea de gramatică: „Este foarte probabil ca varianta finală a proiectului de lege care să ajungă în guvern să cuprindă un examen de Bacalaureat 2027 la care proba de limba și literatura română, inclusiv gramatică, să fie probă scrisă de sine stătătoare” – detalii aici.

Secretarul de stat Bogdan Cristescu a declarat că proba facultativă, singura care reflectă cunoștințele și competențele create de specializarea pe care a urmat-o liceanul, „nu va mai cuprinde itemi de la pragurile de doi, de trei, de cinci, cum sunt acum, ci va cuprinde item specializați cu un anumit grad de dificultate”, spune Cristescu. Acesta crede că chiar dacă această probă e facultativă, „atât timp cât ea – plecăm de la ideea că va fi mai dificilă, poate – dar atâta timp cât ea nu va condiționa promovarea Bacalaureatului mie mi-e greu să văd un copil care nu va da această probă ca măcar să vadă unde este”. – detalii aici

Sursa articol: edupedu.ro.

Tags:
Bacalaureatcompetente
Partajează:
Modele de subiecte pentru Evaluarea Națională 2023, de la clasa a VIII-a, publicate de Ministerul Educației
Din 15 decembrie, porțile școlilor din Ilfov vor fi “închise și asigurate” după intrarea elevilor la ore, a decis inspectoratul școlar / Părinții vor avea acces în școală în aceleași condiții ca până acum, iar elevii, doar pe baza carnetului de elev

Caută

Categorii

  • Bacalaureat
  • Educatie
  • Evaluare Nationala
  • General
  • Istorie
  • Noutati
  • Olimpiade scolare

Arhivă

  • martie 2026
  • februarie 2026
  • ianuarie 2026
  • decembrie 2025
  • septembrie 2025
  • iulie 2025
  • iunie 2025
  • mai 2025
  • aprilie 2025
  • martie 2025
  • februarie 2025
  • ianuarie 2025
  • noiembrie 2024
  • septembrie 2024
  • august 2024
  • iulie 2024
  • iunie 2024
  • mai 2024
  • martie 2024
  • februarie 2024
  • decembrie 2023
  • noiembrie 2023
  • octombrie 2023
  • septembrie 2023
  • august 2023
  • iunie 2023
  • mai 2023
  • ianuarie 2023
  • decembrie 2022
  • noiembrie 2022
  • octombrie 2022
  • septembrie 2022
  • august 2022
  • iulie 2022
  • iunie 2022
  • mai 2022
  • aprilie 2022
  • martie 2022
  • ianuarie 2022
  • decembrie 2021
  • noiembrie 2021
  • octombrie 2021
  • septembrie 2021
  • august 2021
  • iunie 2021
  • mai 2021
  • aprilie 2021
  • martie 2021
  • februarie 2021
  • ianuarie 2021
  • decembrie 2020
  • noiembrie 2020
  • octombrie 2020
  • septembrie 2020
  • august 2020
  • iulie 2020
  • iunie 2020
  • mai 2020
  • aprilie 2020
  • martie 2020
  • februarie 2020
  • ianuarie 2020
  • decembrie 2019
  • noiembrie 2019
  • octombrie 2019
  • septembrie 2019
  • august 2019
  • iulie 2019
  • iunie 2019
  • mai 2019
  • aprilie 2019
  • martie 2019
  • februarie 2019
  • ianuarie 2019
  • decembrie 2018
  • noiembrie 2018
  • octombrie 2018
  • septembrie 2018
  • august 2018
  • iulie 2018
  • iunie 2018
  • mai 2018
  • aprilie 2018
  • ianuarie 2018
  • decembrie 2017
  • iulie 2017
Didactika

Noi venim în sprijinul educației școlare.
Fiecare este unic și, deci, are nevoie de instruire personalizată.

Adresă: (Bdul Ferdinand I, nr. 146, Etaj 1 + 2, Sector 2), București
Telefon: 0747 500 008
Email: office@didactika.ro

Meniu

  • Meditații în clasă
  • Meditatii online
  • Despre noi
  • Prețuri

Links

  • Blog
  • Termeni și condiții
  • Politica de cookies
  • Politica de confidențialitate

Social Media

Enter your email address to register to our newsletter subscription

Icon-facebook Instagram
pictogramaSOL
sal
© 2026 Didactika | Toate drepturile rezervate
Dezvoltat cu de RBPixel
DidactikaDidactika