Skip to content
Program: L-V 08:00 - 20:30 | S: 08:00 - 14:00
Email: office@didactika.ro
DidactikaDidactika
  • Categorii
    • Meditatii Gimnaziu Bucuresti
    • Meditatii Liceu Bucuresti
    • Simulări examene naționale
  • Meditații
    • Meditații în clasă
    • Meditații online
  • Despre noi
  • Prețuri
  • Blog
  • Contact
0747 500 008
DidactikaDidactika
  • Meditații
    • Meditații în clasă
    • Meditații online
  • Despre noi
  • Prețuri
  • Blog
  • Contact

Cele mai importante declarații ale Ministrului Educației, după consultările cu sindicatele

Home » Blog » Cele mai importante declarații ale Ministrului Educației, după consultările cu sindicatele
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Bacalaureat
Cele mai importante declarații ale Ministrului Educației, după consultările cu sindicatele
  • 7 ianuarie 2021
  • Com 0

Acțiunile remediale sunt necesare pentru elevi, “nu numai pentru cei care susțin examenele naționale” și “am fost de acord că este de recuperat”, a declarat ministrul Educației. “Recuperarea se va face doar prin devotamentul fiecărui cadru didactic”, a anunțat Cîmpeanu în cadrul unei declarații de presă susținute după ce s-a întâlnit cu sindicatele din învățământ, cu asociațiile de studenți, elevi și părinți. Este prima dată când ministrul lasă de înțeles că profesorii nu vor fi plătiți pentru orele remediale pe care le solicită.

De remarcat că Ministerul Educației nu a putut transmite online declarația de presă a ministrului, pe care a anunțat-o încă din cursul dimineții, deși întreaga școală își desfășoară cursurile exclusiv online.

Tot în discuția cu cele 3 federații sindicale din învățământ, “s-a reiterat dorința de deschidere a semestrului II în 8 februarie, sub rezerva evoluției epidemiologice”, a declarat Sorin Cîmpeanu.

Sorin Cîmpeanu, cele mai importante declarații:
  • Măsurile agreate cu cele 3 federații sindicale: s-a reiterat dorința de deschidere a semestrului II în 8 februarie, sub rezerva evolutiei epidemiologice, intelegandu-se importanta protectiei starii de sanatate a profesorilor si elevilor, a diminuarii riscurilor, dar si a necesitatii organizării unor actiuni remediale.
  • Elaborarea unei tematici de examen corelată cu ce s-a predat și asimilat de către elevi
  • S-a subliniat importanța acțiunilor remediale, nu numai pentru cei care sustin examenele nationale. Am fost de acord că este de recuperat, iar recuperarea se va face doar prin devotamentul fiecarui cadru didactic
  • Se sustine dezvoltarea unei tematici corelată cu ceea ce s-a predat și s-a asimilat de către elevi
  • S-a discutat importanta celor mai eficiente masuri de profesionalizare a managementului școlilor, un lucru deosebit de important. S-au avut în vedere mai multe variante, rezultatul trebuie sa fie diminuarea la maximum posibil a influentelor de natura politica
  • Importanța finanțării cercetării în universități și asigurarea resurselor
  • Consiliul Național al Elevilor susține bursele, Ministerul Educației la fel. Printr-o HG s-a instituit cuantum minim 100 de lei, acesta va trebuie să aibă susținere financiară în bugetul educației – 530 milioane de lei. Anul acesta, cuantumul total a fost de 270 milioane de lei, jumătate din ceea ce ne propunem. Jumătate au fost burse destinate elevilor din București.
  • S-a luat în considerare transportul elevilor pentru operaționalizarea prevederilor legale, e vorba de lega 226, soluția pe care am identificat-o este aceea a solicitării de reglementare a unor tarife maximale prin autoritatea națională de reglementare a serviciilor comunitare astfel încât acea parte de transport care este nereglementat (deci în afara legii și nu poate fi decontat) să poată fi rezolvată printr-o reglementare de către ANRSC.
  • Planurile-cadru de liceu lansate în dezbatere publică în data de 5 ianuarie puteau să stea în transparență 10 zile, atât obligă legea, dar s-a apreciat să fie lăsate în transparență 25 de zile tocmai pentru ca să se vină cu propuneri de îmbunătățire din partea societății. (…) S-a solicitat, de asemenea, o flexibilizare a planurilor-cadru mai ales pentru ciclul superior al liceului, clasele a XI-a și a XII-a, atunci când tinerii de liceu se pregătesc pentru a-și dezvolta o carieră într-un domeniu universitar sau orice altă formă de dezvoltare profesională
  • Ministerul Educației a manifestat disponibilitatea de dialog și înțelegere de a media punctele de vedere divergente în ceea ce privește metodologia de feedback semestrial venită din partea elevilor.
  • Elevii doresc susținerea examenelor naționale cu prezență fizică la datele planificate, pe baza unor tematici de examen adaptate și corelate cu materia predată precum și susținerea unor evaluări premergătoare examenelor naționale astfel încât să existe suficient de mult timp pentru acțiuni remediale. Cu alte cuvinte, se dorește o compensare a gradului ridicat de neuniformizare între școlile din România care au avut acces la echipamente, internet, cadre didactice pregătite să predea online
  • Am agreat cu elevii că nu vom exclude niciun scenariu pentru deschiderea în al doilea semestru.
  • Ca urmare a întâlnirii cu federația asociațiilor de părinți: Susținerea unor evaluări premergătoare examenelor naționale în vederea realizării planurilor remediale
  • Se dorește consolidarea cadrului legal care sa faciliteze un dialog intre scoala si societatea civila
  • S-a reiterat dorința de deschidere a școlilor în 8 februarie

Sursa articol: edupedu.ro.

Tags:
educatieeducatie digitalaexamene
Partajează:
Ion I. Agârbiceanu – Știați că…
Ghid pentru profesori de încheiere a mediilor elevilor pe Semestrul I – cadru normativ

Caută

Categorii

  • Bacalaureat
  • Educatie
  • Evaluare Nationala
  • General
  • Istorie
  • Noutati
  • Olimpiade scolare

Arhivă

  • mai 2026
  • aprilie 2026
  • martie 2026
  • februarie 2026
  • ianuarie 2026
  • decembrie 2025
  • septembrie 2025
  • iulie 2025
  • iunie 2025
  • mai 2025
  • aprilie 2025
  • martie 2025
  • februarie 2025
  • ianuarie 2025
  • noiembrie 2024
  • septembrie 2024
  • august 2024
  • iulie 2024
  • iunie 2024
  • mai 2024
  • martie 2024
  • februarie 2024
  • decembrie 2023
  • noiembrie 2023
  • octombrie 2023
  • septembrie 2023
  • august 2023
  • iunie 2023
  • mai 2023
  • ianuarie 2023
  • decembrie 2022
  • noiembrie 2022
  • octombrie 2022
  • septembrie 2022
  • august 2022
  • iulie 2022
  • iunie 2022
  • mai 2022
  • aprilie 2022
  • martie 2022
  • ianuarie 2022
  • decembrie 2021
  • noiembrie 2021
  • octombrie 2021
  • septembrie 2021
  • august 2021
  • iunie 2021
  • mai 2021
  • aprilie 2021
  • martie 2021
  • februarie 2021
  • ianuarie 2021
  • decembrie 2020
  • noiembrie 2020
  • octombrie 2020
  • septembrie 2020
  • august 2020
  • iulie 2020
  • iunie 2020
  • mai 2020
  • aprilie 2020
  • martie 2020
  • februarie 2020
  • ianuarie 2020
  • decembrie 2019
  • noiembrie 2019
  • octombrie 2019
  • septembrie 2019
  • august 2019
  • iulie 2019
  • iunie 2019
  • mai 2019
  • aprilie 2019
  • martie 2019
  • februarie 2019
  • ianuarie 2019
  • decembrie 2018
  • noiembrie 2018
  • octombrie 2018
  • septembrie 2018
  • august 2018
  • iulie 2018
  • iunie 2018
  • mai 2018
  • aprilie 2018
  • ianuarie 2018
  • decembrie 2017
  • iulie 2017
Didactika

Noi venim în sprijinul educației școlare.
Fiecare este unic și, deci, are nevoie de instruire personalizată.

Adresă: Bdul Ferdinand I, nr. 146, Etaj 1 + 2, Sector 2, București
Telefon: 0747 500 008
Email: office@didactika.ro

Meniu

  • Meditații în clasă
  • Meditatii online
  • Despre noi
  • Prețuri
  • Întrebări frecvente

Links

  • Blog
  • Termeni și condiții
  • Politica de cookies
  • Politica de confidențialitate

Meditatii

  • Limba și literatura română
  • Matematică
  • Informatică
  • Chimie
  • Biologie
  • Simulări Evaluare Națională
  • Simulări Bacalaureat

Social Media

Enter your email address to register to our newsletter subscription

Icon-facebook Instagram
pictogramaSOL
sal
© 2026 Didactika | Toate drepturile rezervate
Dezvoltat cu de RBPixel
DidactikaDidactika